Akár egy napra, éjszakai buszozással, tranzitszállás nélkül is érdemes elutazni ebbe a mesevilágba. Éjszakai indulással már korán reggel megérkezhetünk Velencébe.
A Szent Márk tér a város politikai, vallási és társadalmi központja. A Velencei köztársaság tíz évszázados történelme folyamán nyerte el jelenlegi formáját. 832-ben szentelték fel az első templomot, Szent Márk tiszteletére. A legenda szerint két velencei hajós hozta el titokban az egyiptomi Alexandria egyik kolostorából az evangélista földi maradványait. A szárnyas oroszlán a város szimbóluma, Szent Márk pedig a város védőszentje lett.
A Doge Palota Velencével együtt született meg, a 9. század második felében. A csatornára eső részében volt a Doge lakosztálya, de voltak itt hatósági hivatalok, bírósági termek, börtön, szavazó terem és könyvtár is.
A Sóhajok Hídja (Ponte dei Sospiri) köti össze a palotát a csatornán túli új börtönökkel. Az egyedüli épségben fennmaradt börtönök a palotában a „pozzi”-k. Különösen egészségtelenek a földszinti fekvésükből következő nedvesség miatt.
A Santa Maria della Salute templomot Baldassare Longhena építette 1631 és 1681 között, egy kiemelkedő talapzatra. A sekrestyében Tiziano 1512 körül festett képe San Marcót ábrázolja a szentek között.
A Rialtó-híd építését 1588-ban fejezték be, a Canal Grande két partját köti össze a legkeskenyebb szakasznál. Ez a híd egy régebbi fahidat helyettesít, míg korábban egy kompot használtak.
A velencei paloták elbűvölőek, különösképpen a Ca d’Oro. M. Raverti és a Bon testvérek építették a Contarini család részére. Ma festmény- és szoborgyűjtemény van a palotában.
Csodálatos látványt nyújt a Minelli palota jellegzetes csigalépcsője. Magányosan áll és kiemelkedik a kis téren, mikor felfedezzük és hirtelen meglátjuk, csak ámulunk a szépségétől.
Érdemes megkóstolni az olasz konyha remekeit, kipróbálni a gondolázást, sétálni a szűk sikátorokban.
Egy napba ennyi látnivalót sikerült besűríteni. A busz este indult Velencéből és kora reggelre már haza is érkeztünk Budapestre.
Írta: Ildikó