Mosonmagyaróvár Magyarország északnyugati részén, az osztrák és a szlovák határ közvetlen közelében fekszik.
Története a római korra nyúlik vissza, ahol a Limes mentén Ad Flexum néven őrhelyként funkcionált, később ispánsági központ, majd Moson Vármegye megyeszékhelye lett. A város földrajzilag, városszerkezetileg és történelmileg két városrészből alakult, Mosonból és Magyaróvárból. A két rész 1939-ben egyesült.
Mosonmagyaróvár jelentős idegenforgalmat vonzó, kulturális rendezvényekkel, építészeti-történelmi emlékekkel, gyógyvizű termálfürdővel, a legszerteágazóbb szolgáltatásokkal várja a külföldről érkező vagy a hazai kikapcsolódni, pihenni vágyókat.
A belvároson a több ágra szakadt Lajta-folyó kanyarog át, hogy hamarosan egyesüljön a Mosoni-Dunával. Húsz kisebb-nagyobb híd ível át a folyó ágakon.
A város különleges szerepet játszik életünkben, mivel itt születtünk, és annak ellenére, hogy évtizedek óta egyikünk sem él itt, rendszeresen visszatérünk.
Sétáink során gyakran felkeressük a város számunkra fontos nevezetességeit.
Magyaróvári vár
1364-ben kezdődött meg a mai várkastély építése, amely 1522-ig többször gazdát cserélt, majd rövid ideig királyi tulajdonba került, végül 1529-ben a török a várat leégette. 1530 és 1544 között újjáépítették. A későbbiekben, a Bécs ostroma után visszavonuló török csapatok felgyújtották. 1712-ig ismét újjáépítették. 1766-ban Mária Terézia lányának Mária Krisztinának adományozta, akinek férje Albert Kázmér szász-tescheni herceg létrehozta a mai egyetem elődjét.
A vár hídján áll Fekete István szobra. A híres írónk egykor az egyetem diákja volt.
Múzeumok
Megtekinthetjük a Hansági múzeumban a helytörténeti kiállítást, a Cselley-házban a római kőtárat, a Gyurkovics Tibor gyűjteményt és emlékszobát, Munkácsy Mihály, Zichy Mihály, Rippl-Rónai József, Csók István alkotásait, porcelán manufaktúrák remekeit, a barokk és biedermeier bútorművészetet, majd a Szent Gotthárd plébániatemplomban a Habsburg kriptát.
Az I. világháború befejezése egyben a Habsburg-család uralmának végét jelentette. A köztársasági Ausztria kitiltotta területéről a Habsburgokat és elkobozta vagyonukat. Habsburg Frigyes főherceg, tábornagy, a monarchia hadseregének egykori főparancsnoka az 1920-as években magyaróvári uradalmában telepedett le, itt élt és lett a város első polgára.
Mosonmagyaróvár legszebb barokk műemléke a Magyaróvár történelmi belvárosában álló Szent Gotthárd plébániatemplom. A város 1932-ben felajánlotta a Habsburg-család számára a templom alatt található kriptát. Itt lelt végső nyughelyet Habsburg Frigyes (1856‒1936) főherceg és felesége, Croy-Dülmeni Izabella (1856‒1931) főhercegné.
A Fő tér és a Magyar utca torkolatánál látható Habsburg Frigyes padon ülő szobra.
A Magyar utca a város sétálóutcája. Itt található a Lautner cukrászda, ahova gyakran betérünk egy kis fagylalt vagy sütemény kedvéért.
Futura
Magyarország legnagyobb tudományos játszóháza egy 300 éves műemlék magtárban található. A Futura négy szintjén a négy őselemmel ismerkedhetnek meg a látogatók: a vízzel, a földdel, a levegővel és a tűzzel. A játékos ismeretterjesztés mellett mozi, pániklabor, planetárium, Tesla transzformátor és a Tesla küldetés is nagy népszerűségnek örvend.
Gyógyfürdő
A Mosonmagyaróváron található több, mint 50 éves gyógyfürdőt Európa öt legjobb gyógyvízzel rendelkező fürdői közé sorolták. A már meglévő 7 különböző vízhőfokú medence mellett 2020 tavaszán adták át az új, minden igényt kielégítő gyógymedencét.
Itató strand
Mosonmagyaróvár közkedvelt strandja, az Itató szabadstrand a Mosoni-Duna partján található.
Szerk.: Ildikó és Zoli