Fapados járattal utaztunk Londonba. A repülőgép Lutonba érkezett, onnan busszal jutottunk el a Victoriára, majd az itthonról előre lefoglalt szállásra. Most egy három csillagos szállodát választottam a Tottenham Court Road megálló közelében.
Bloomsbury
A szálláshoz közel található Bloomsbury. Ez a városrész a könyvekről és a könyveknek élőknek szól. A negyed hagyományosan a művészeké és irodalmároké, rengeteg múzeummal, könyviadóval, antikváriumokkal. Itt alakult meg a Bloomsbury group, itt élt például Bernard Shaw és Charles Dickens.
Tower és Tower Bridge
Korábbi londoni látogatásaimból kimaradt a Tower, mindig csak kívülről láttam. Így most megnéztük a világhírű koronaékszereket. A Tower a Temze partján épült és 1096-ra készült el a Normandiából szállított fehér kövekből. Királyi lakhely, fegyvertár, kincstár volt és börtön. Itt őrizték és kínozták a korona ellenségeit, itt lelték halálukat IV. Edward kiskorú fiai, akiket nagybátyjuk Richard záratott be. Utoljára 1483-ban látták őket. 1674-ben két fiú-csontvázat találtak az egyik lépcső alatt.
A Towert negyven Beefeater, azaz alabárdos őrzi. Nevük azért jelent marhahúsevőt, mert eredetileg a fizetésüket nem pénzben, hanem marhahúsban kapták. A Kincstárban (Jewel House), a koronaékszerek között látható a jogar, melyben a világ legnagyobb gyémántja tündököl.
Dickens Múzeum
Felkerestük a Dickens Múzeumot (48 Doughty Street). Az író csupán 1837-1839 között lakott itt, de ez idő alatt jelentős műveket alkotott, pl. a Twist Olivert. A ház 1925 óta múzeum.
A Tower Bridge az egyik legtöbbet fényképezett londoni jelkép. Viktória királynő avatta fel 1894. június 30-án és a szomszédos Tower erődítményről nevezték el. A híd tornyaiban kiállításon látható építésének és működésének története.
A Kensington Gardens, a Hyde Park és a Regent’s Park, a Big Ben, a Parlament, a Westminster apátság, az Oxford Street, Greenwich, a Trafalgar tér, Notthing Hill, a Portobello Market és sok más kedvelt londoni helyszín most sem maradhatott ki a programból.
Florance Nightingale Múzeum
Újdonság volt a Florance Nightingale Museum megtekintése (2 Lambeth Palace Road). Florance Nightingale angol ápolónő volt, a betegellátás reformjának elindítója. A kiállítás a személyes tárgyait mutatja be.
A szállodai elhelyezéshez a reggelit biztosították. Ebédet és vacsorát az utcán vagy gyorsétteremben ettünk. Fish&chips-et, pizzát, jacket potato-t.
Írta: Ildikó