Hammamet
Charter járattal érkeztem Monastirba, majd onnan busszal utaztam tovább Hammametbe. Márciusi időpontot választottam, az olcsóbb ár miatt. Egy négy csillagos szállodában laktam (Regency Beach Hotel) félpanzióval. Ezúttal sem volt alkalmas az időjárás a tengerben fürdéshez, valamint a szállodai medence vize is hűvösnek bizonyult. Tunéziai tartózkodásom alatt ellátogattam El-Jem-be, Kairouanba és Monastirba.
El-Jem
El-Jemben van a világ hatodik legnagyobb római amfiteátruma, ami 230-ban épült és 1979 óta a világörökség része.
Kairouan
Kairouan Tunézia ötödik legnagyobb városa, a muzulmán vallás egyik fellegvára, 671-ben alapították. Az első hódító arab vezér, Oqba Ibn Nafii itt állította meg a karavánját. Innen ered a Kairouan elnevezés, ami egy szent város. Legfontosabb látnivaló a Nagymecset (Djama Sidi Oqba), mely kívülről vastag, megerősített falaival inkább egy erődre, mint egy imahelyre emlékeztet. Alapterületéhez egy 35 méter magas minaret illeszkedik.
Meglátogattam a Sidi Sahab Zaouia mauzóleumot. A próféta egyik társa, Abou Zama el Balaoui nyugszik itt, aki arról volt ismert, hogy hódolata jeléül mindig magánál hordott három szálat a próféta szakállából.
A Mártírok kapuján (Bab es Suhada) keresztül érjük el a szuk (piac) főbejáratát. A zegzugos utcákban kicsit nehéz eligazodni, de érdemes megkeresni a város leghíresebb kútját, a Bir Barouta kutat, melyből egy teve állandó körbejárással húzza fel a vizet. A legenda szerint a forrás kapcsolatban van a mekkai Zemtem kúttal, s aki megkóstolja a vizét, az visszatér Kairouanba.
A nagy arab szótár hosszú sorokban foglalja össze a teve jelzőit. Lehet a teve félvér, harci, poggyászhordó, hasadt fülű, könnyen fejhető, bőtejű, kevés tejű, elhúsosodott tőgyű stb.
A kairouani szőnyeg országos hírű, sőt Tunézián túl is ismert. Tiszta gyapjú, kivéve a láncfonalat, ami pamut.
Monastir
Monastir nem nagy város, de jelentősége hatalmas. Ez Habib Bourguiba (1903 – 2000) elnök szülővárosa. A születésnapjáról (1903. augusztus 3) elnevezett téren áll a szülőháza, ami egy szerényen berendezett múzeum. A városban található a Bourguiba család mauzóleuma. E körül terül el a nagy kiterjedésű Sidi el-Mazeri-temető, melyen keresztül felvonulási út vezet a mauzóleumhoz.
Monastir fekvése és klímája kiváló, amit már a rómaiak is felismertek. I. e. 46-ban Julius Ceasar erődöt építtetett a városban, amit hadi támaszpontként használtak. 766-ban ribatot (kolostorerődöt) építettek a városban, mely menedéket jelentett az itt lakó arabok számára. A ribatok jelkapcsolatban voltak egymással. Monastir pl. a 20 kilométerre fekvő Sousse-val.
Tunisz
Ismét ellátogattam a fővárosba, sétáltam a medinában, felkerestem a már korábban megismert helyszíneket. A Központi Vásárcsarnokot, ami tele van egzotikus tengeri csemegével. A neobizánci stílusban épült Szt. Vincent de Paul katedrálist, az óváros zegzugos utcáit, a mecsetekkel és a palotákkal.
Tunézia az 1970-es években nyitotta meg kapuit a turizmus előtt. Az UNESCO több helyszínt nyilvánított a kulturális világörökség részévé. A tuniszi medinát (hagyományos óváros), Karthago romjait, az El-Jem-i amfiterátiumot, Sousse medináját, Kairouan-t és Dougga-t.
Írta: Ildikó